Marmolada cebulowa
Kuchnia to nie tylko dania obiadowe czy wyszukane kolacje. To także proste dodatki, które wzbogacają potrawy smakiem, zapachem czy kolorem. Ciekawym dodatkiem jest francuska marmolada z cebuli. Marmoladę cebulową wykonamy szybko a dodawać ją można do zimnych mięs, jako dip a także jako dodatek do kanapek.
Dobre proporcje na patelnię o średnicy 28 centymetrów są następujące:
Wersja 1:
1 kg cebuli
5 łyżek octu balsamicznego modeńskiego
8 dg cukru z trzciny (brązowego)
3 łyżki powideł śliwkowych lub z czarnej porzeczki
2 łyżki rumu (jasnego)
oliwa do smażenia, sól (opcjonalnie)
Wersja 2:
1kg cebuli
5 łyżek octu winnego czerwonego (np. pomidorowego, z czerwonego wina itp.)
8 dag cukru brązowego
3 łyżki gęstych powideł (jak wyżej)
olej lub oliwa do smażenia, sól, pieprz
Jeśli będziecie korzystać z tego przepisu to na początek proponuje wykonać pierwszą wersję. Ja robię dwie – bawiąc się doborem składników.
Marmoladę cebulową w każdej z wersji zaczynamy od drobnego poszatkowania cebuli. Ewentualnie część kroimy drobno, a drugą część miksujemy blenderem – uzyskamy gęstszą konsystencję marmolady.
Cebulę smażymy na wolnym ogniu – gdy będzie miękka (możemy trochę zezłocić) dodajemy pozostałe składniki (według wybranej wersji). Zwiększamy gaz i od czasu do czasu mieszając pozwalamy by całość zgęstniała. Cukier zacznie się karmelizować, marmolada nabierze gęstości, zrobi się lepka. W pierwszej wersji marmolada cebulowa będzie ciemna, nabierze koloru octu balsamicznego. W wersji drugiej marmolada jest jaśniejsza.
Niezależnie od wersji można poeksperymentować z innymi dodatkami, warto przetestować mus pomarańczowy czy puree pomidorowe zamiast powideł śliwkowych.
- Drinki na bazie rumu
- Zupa cebulowa – krem
- Sprawdzone przepisy na drinki i koktajle
- Kurczak z owocami i ryżem
- Ryba w zalewie octowej z ogórkami
Tagi: cebula, ocet balsamiczny, ocet winny, powidła