Jakie sushi zrobić jest najłatwiej?
Podstawowe postaci sushi:
Nigiri-zushi – najprostsze sushi to to, które pojawiło się jako pierwsze. Są to kulki ryżu (formowane na ręku lub drewnianej łyżce) i obłożone rybą lub innym składnikiem. Często pomiędzy rybę a ryż daje się wasabi – ostry, zielony chrzan.
Nigiri można też zrobić w szybki sposób – na foli spożywczej układamy równo porcję ryżu (warstwę grubości 15-25 mm i dowolnej powierzchni – np. 5cm na 10cm), na który nakładamy cienką warstwę chrzanu wasabi, na samą górę układamy jeden składnik – surowego łososia, tuńczyka, paluszki krabowe, porcje awokado czy krewetki. Tak przygotowane nigiri dzielimy (kroimy) na porcje i układamy na talerzu. Nigiri sushi można przepasać wstążką nori.
Maki-zushi – chyba najpopularniejsza postać sushi – ryż wraz z składnikami zawinięty w liście nori. Te rolki zwija się na bambusowej macie. Ze względu na ilość składników wyróżnia się:
hosomaki – wypełnione tylko jednym składnikiem (polecam kappa-maki-zushi z ogórkiem, posadowionym na ryżu na wasabi i czarnym sezamie lub avocado-maki-zushi), zawijane w połówkę nori
chumaki lub nakamaki – z dwoma lub trzema składnikami
futomaki – grube role z wieloma składnikami (czteroma i więcej), zawijane w cały liść nori.
Jak najprościej nauczyć się zwijania – polecam filmy na youtube oraz próby – trening czyni mistrza.
Uramaki – odwrócone sushi, dodatki zawijamy w nori a całość otoczona jest ryżem i posypana sezamem, te rolki zwija się na folii spożywczej.
Sashimi– jest to ryba (zarówno świeża, jak i gotowana czy marynowana) pokrojona w porcje, podawana na sałacie, z rzepą i oczywiście sosem i porcją wasabi.
Chirashi-zushi– jest to porcja ryżu podawana w miseczce z kawałkami ryby bądź owocami morza (paluszki krabowe, krewetki, przegrzebki), do tej odmiany można dodać pokrojone w paseczki tofu i grzyby shittake.
Ten artykuł jest drugą częścią przewodnika na temat sushi, co znajdziecie w pozostałych częściach?
- Jak zrobić idealny ryż do sushi?
- Jakie sushi zrobić jest najłatwiej?
- Trudniejsze formy sushi
- Jakie składniki używać do sushi i co łączyć ze sobą?
- Od czego zacząć, gdy robimy sushi po raz pierwszy?
- Na co zwracać uwagę przygotowując sushi
- Na co zwracać uwagę przygotowując sushi – część druga
- Co podajemy do sushi?
- Jak podawać sushi?
- Rzadziej spotykane formy sushi
- Jakie składniki używać do sushi i co łączyć ze sobą?
- Od czego zacząć, gdy robimy sushi po raz pierwszy?
- Co warto wiedzieć przygotowując sushi?
Tagi: ryba, ryż do sushi, sushi, wasabi