Rzadziej spotykane formy sushi
Temaki-zushi – ryż z dodatkami zawinięty w rożek, bierzemy porcję ryżu, rybę, warzywa (szparag, marchewkę, ogórek, rzepę) i zawijamy w ręku w listek nori, ten rodzaj sushi robią sami biesiadnicy – na stół podaje się tacę z przygotowanymi składnikami, ryżem i algami morskimi, aby skręcić temaki-zushi na połowie liścia nori, na jedej z przekątnych, układamy składniki tak, by wystawały i zawijamy w rożek (można sobie wyobrazić rożek lodowy).
Gunkan-nigiri – jest to zbliżona postać do temaki-zushi, ale zamiast rożka formujemy łódeczkę z kulką ryżu w środku. W tej postaci często dodatkiem jest ikra, podaje się tak także sałatkę. Jak zrobić gunkan-nigiri – przygotuj kawałek nori, uformuj kulkę z ryżu i oklej ją liściem nori (aby skleić należy użyć odrobiny wody), by tworzyły łódeczkę (niektórym może łatwiej będzie wyobrazić sobie wiaderko), gdzie grubym spodem jest kulka ryżu, a brzeg z nori ma mieć 2 cm wysokości, tam wkładamy kolejne składniki, w zależności ile chcesz dodatków, takie szerokie formujesz kulki.
Inari – torebki smażonego tofu, wypełnione ryżem. Wykonanie inari-zushi wymaga przygotowanego ryżu oraz dodatkowo gotowania. Przygotowujemy składniki – tofu, bulion rybny dashi, sos sojowy, cukier, sake i sezam. Tofu przelewamy wrzątkiem – pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu, po przestygnięciu każdy kawałek nacinamy w połowie, by uzyskać kieszonkę. W rondlu łączymy: szklankę bulionu rybnego, 4 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki cukru z łyżką sake, mieszaninę gotujemy aż do wrzenia, po czym zmniejszamy gaz. Wrzucamy przygotowane tofu, ostrożnie by nie zamknąć kieszonek i gotujemy na małym ogniu. Gdy tofu wchłonie sos (mniej więcej kwadrans), zdejmujemy z ognia i wyciągamy ser, odsączamy płyn a kieszonki napełniamy ryżem z ziarnami czarnego sezamu. Na koniec zamykamy kieszonki i pozostawiamy do ostygnięcia.
Temari – kulka ryżu z dodatkiem w środku, posypana sezamem
Inne potrawy, które warto zrobić i podać wraz sushi:
Tempura – patent z kuchni portugalskiej, który świetnie się przyjął w Japonii, jak zrobić tempurę, opisałem już wcześniej.
Tamago – omlet
Łosoś teriyaki – ten przepis także znajdziecie we wcześniejszych sprawdzonych przepisach.
Ten artykuł jest trzecią częścią przewodnika na temat sushi, co znajdziecie w kolejnych częściach?
- Jak zrobić idealny ryż do sushi?
- Jakie sushi zrobić jest najłatwiej?
- Trudniejsze formy sushi
- Jakie składniki używać do sushi i co łączyć ze sobą?
- Od czego zacząć, gdy robimy sushi po raz pierwszy?
- Na co zwracać uwagę przygotowując sushi
- Na co zwracać uwagę przygotowując sushi – część druga
- Co podajemy do sushi?