Jakie składniki używać do sushi i co łączyć ze sobą?
Klasyczne składniki do sushi.
Jak już wcześniej pisałem – sukcesem sushi są bardzo dobre jakościowo, świeże składniki. Zarówno musimy dbać o odpowiedni ryż jak i resztę. Najpopularniejsze składniki to owoce morza – świeże ryby: maślana (ibodai-zushi), łosoś (sake-zushi), tuńczyk (tekka-zushi), sardela (katakuchi-iwashi-zushi), sandacz (suzuki-zushi) czy dorada (tai-zushi) mniej odważni mogą korzystać z wędzonego łososia, unagi – grillowanego węgorza (unagi-zushi), krewetek (ebi-zushi) (zarówno świeżych, jaki i gotowanych), paluszków surimi, przegrzebków (hotate-gai-zushi), warzyw: ogórek (kappa-zushi), marchew, rzepa japońska (świeża jak i marynowana – o-shinko-zushi), papryka (yaki-akapiman-zushi – czerwona, yaki-kipiman-zushi żółta), kanpyo (kanpyo-zushi) – włókno tykwy marynowane w karmelu (gotuje się i doprawia), grzyby (shittake-zushi), pędy bambusa (takenoko-zushi), karczochy (artichoke-zushi) oraz awokado (avocado-zushi) czy omlet (np. tamago-nigiri-zushi).
Jako dodatki do dekoracji i podkreślenia smaku stosuje się ikrę, sezam lub oshinko – marynowane pikle warzywne.
Sushi można komponować dowolnie i samemu szukać nowych pomysłów. Jest to kuchnia fusion, więc dopuszcza eksperymentowanie, można spróbować poszukać innych kształtów, ryż zawinąć nie w listek nori, a w płatek prosciutto, podać na słodko z owocami – arbuzem, melonem. Ogranicza nas wyobraźnia i …smak.
Popularne zestawienia maki sushi:
Warto popróbować różnych smaków i tak polecam zrobić rolkę hosomaki sushi – czyli jedno składnikową. Tak do końca nie jest to tylko jeden dodatek, gdyż na połówce nori układamy cienką warstwę ryżu, robimy w nim zagłębienie na dodatek. To zagłębienie smarujemy wasabi, posypujemy sezamem i dopiero wtedy dodajemy składnik – np. ogórek, awokado czy paluszek surimi. Aby poczuć różnicę w smaku poszczególnych dodatków warto na początku zrobić hosomaki z łososiem, paluszkiem krabowym, awokado i ogórkiem.
Gdy chcecie zrobić chutomaki czy futomaki, warto łączyć rybę z ogórkiem i awokado, rybę z papryką, paluszek krabowy z awokado, czy nawet rybę z awokado, ogórkiem, marchwią i papryką.
Oprócz rolek maki najpopularniejszą formą sushi są nigiri, polecam sake-nigiri sushi, czyli z świeżym łososiem, z tuńczykiem, z rybą maślaną oraz krewetką. Warto spróbować nigiri z omletem.
Ten artykuł jest czwartą częścią przewodnika na temat sushi, co znajdziecie w pozostałych częściach?
- Jak zrobić idealny ryż do sushi?
- Jakie sushi zrobić jest najłatwiej?
- Trudniejsze formy sushi
- Jakie składniki używać do sushi i co łączyć ze sobą?
- Od czego zacząć, gdy robimy sushi po raz pierwszy?
- Na co zwracać uwagę przygotowując sushi
- Na co zwracać uwagę przygotowując sushi – część druga
- Co podajemy do sushi?