Soczysta karkówka

Trudność:
  • | Przygotowanie: około 120 minut | Porcja dla 8 osób

    Soczysta karkówka

    Jak zrobić karkówkę by mięso pozostało soczyste, miało niepowtarzalny smak i by danie nie było nazbyt pracochłonne? To proste – zamarynować w czerwonym winie, a potem odpowiednio udusić. Karkówkę można podać na wiele sposobów, dziś polecam wykwintną wersję tego popularnego mięsa. Całość jest prosta do zrobienia, a samą marynatę można przygotować w kilkanaście minut.

    Składniki na karkówkę w czerwonym winie:

    1 porcja karkówki w całości
    szklanka czerwonego wina – wybór należy do was – może być półsłodkie, czy wytrawne
    opcjonalnie 50ml czystej wódki
    2 średnie cebule
    garść rodzynek
    3-5 ząbków czosnku
    majeranek, rozmaryn, musztarda angielska, liść laurowy, sól, pieprz

    Karkówkę w winie przygotowujemy w trzech etapach – marynowanie, obsmażenie i duszenie. Marynowanie karkówki jest banalne – przygotowujemy marynatę – w zależności od ilości mięsa bierzemy szklankę czerwonego wina, garść rodzynek, drobno posiekany czosnek, kilka łyżeczek majeranku, łyżeczkę rozmarynu, nieco pieprzu (polecam cytrynowy i ziołowy) i dwa liście laurowe. Można smak wzmocnić odrobiną czystej wódki. Mięso wkładamy do marynaty na kilka godzin, ja nie dodaję soli do marynaty. Raz (mniej więcej w połowie marynowania) odwracam mięso, by równomiernie przeszło smakiem. Na całość wkładam plastry cebuli.

    Drugi etap przygotowania smacznej karkówki jest obsmażenie mięsa po marynowaniu. Mięso oprószamy solą i smażymy na wolnym ogniu na oliwie lub oleju. Smażenie karkówki ma na celu zamknięcie porów mięsa, by cały sok pozostał w środku. Karkówkę dokładnie obsmażamy z każdej strony.

    Obsmażanie mięsa

    Trzeci etap – duszenie karkówki. Mięso wkładamy po obsmażeniu do garnka, wlewamy marynatę i ewentualnie uzupełniamy wodą, by przynajmniej połowa mięsa była zakryta. Całość doprawiamy musztardą w proszku, można dodać kilka ziaren jałowca, słodką paprykę. Ważne, by nie zapomnieć o posoleniu – jeśli nie solimy marynaty ani mięsa przed obsmażeniem, wtedy trzeba posolić całość podczas duszenia. Mięso dusimy półtorej godziny, w tym czasie obracamy je kilka razy.

    Całość podajemy z ugotowanymi ziarnami soi (namaczamy w wodzie dzień wcześniej – najlepiej razem przygotować razem z marynatą do mięsa), sałatką lub tradycyjnie z ziemniakami.

    Więcej sprawdzonych przepisów:

    Tagi: , , , , , ,

    Zostaw komentarz:

    1. kicia pisze:

      Cudowny smak,wspanialy aromat rozpływa sie w ustach a nie na talerzu.

    Zostaw komentarz: