Potrawka z kurczaka z kiełkami
Potrawka z kurczaka z kiełkami i ryżem to danie, które można zrobić na wiele sposobów. Tylko od naszej inwencji zależy jak do tego przepisu podejdziemy w danym dniu. Zazwyczaj mamy do dyspozycji różności w lodówce, które można w tym przepisie wykorzystać. Specjalnie nie podaję ilości składników, gdyż w tym daniu każdy może dobrać je wedle swego uznania. To danie to bardziej „pomysł na…” niż gotowa receptura. Podstawowy przepis na potrawkę wymaga:
50dag filetów z kurczaka
marynata do kurczaka – polecam gotowy Jack Daniel’s Barbecue Sauce – Full Flavor Smokey
kiełki soi (świeże)
cebula, marchew, papryka, por i/lub inne warzywa,
grzyby mun,
ananas,
pomidory – może być pasta z kartonu,
ryż,
sos sojowy, oliwa z oliwek.
W wersji „na skróty” wystarczy kurczak, mrożonka chińska, sos słodko-kwaśny, kiełki soi – świeże można zastąpić kiełkami ze słoika, sos sojowy. Za marynatę może nam posłużyć sos teriyaki, mieszanka sosu sojowego z oliwą i słodkim sosem chili. Zresztą – marynata to pole do popisu dla Was i Waszych ulubionych smaków.
Przepis na potrawkę z kurczaka zaczynamy od umycia i pocięcia filetów z kurczaka na małe kawałki. Mięso marynujemy – ja wrzucam do miski z sosem barbecue, nie dodaję soli ni innych przypraw, by było zdrowiej (im mniej soli tym lepiej!).
W tym czasie przygotowujemy grzyby mun, które namaczamy i warzywa – kroimy cebulę, por na drobne kawałki, marchew, paprykę w paseczki. Jeśli mamy mrożonkę chińską – wtedy cała zabawa odpada. Świeże kiełki soi zalewamy na 2-4 minuty wrzątkiem. Zabijemy w ten sposób toksyny, które są charakterystyczne dla kiełków roślin strączkowych. Jeśli brak nam czasu – możemy ten krok pominąć – przygotowując potrawkę według tego przepisu toksyny zabijemy obsmażając kiełki na oliwie.
W woku rozgrzewamy oliwę i wrzucamy odsączone kiełki, smażymy około 3 minuty i dodajemy kurczaka. Gdy mięso się zetnie dokładamy warzywa i dalej obsmażamy. Zaczynamy gotować ryż. Po kilku minutach, gdy warzywa będą miękkie dokładamy grzyby, ananasa i zalewamy pomidorami lub sosem słodko-kwaśnym. Można podlać wodą lub bulionem warzywnym i zwiększyć gaz pod wokiem, dostaniemy gorący iście azjatycki sos. Jeśli nie dajemy sosu ze słoika, to doprawiamy przyprawą 5 smaków chińskich lub wspomnianym bulionem.
W daniu tym można kiełki soi zastąpić kiełkami słonecznika, czy dowolnej fasoli.
- Chińska potrawka z kurczaka
- Studenckie risotto
- Tajnawinie
- Karkówka duszona w warzywach
- Pasta z ricottą i warzywami
Tagi: ananas, cebula, grzyby mun, kiełki, kurczak, marchew, papryka, pomidory, por, ryż