Sprawdzony przepis na gulasz
Gulasz to danie, które bardzo często gości na polskich stołach. Ojczyzną gulaszu są Węgry, gdyż gulasz to kuchnia węgierska – wręcz węgierskie danie narodowe. Podstawą jest mięso, cebula i papryka. W Polsce bardzo często rezygnuje się z papryki. Szkoda – bo ja uważam, że papryka jest nieodzowną częścią pysznego gulaszu. Sprawdzony przepis na gulasz – polecam – na pewno się uda!
Składniki na gulasz:
500 g mięsa – im chudsze, tym lepsze
2 papryki – żółta i czerwona
2-3 średnie cebule
2 -3 pomidory
4-6 pieczarek (preferowane duże)
sos sojowy, pieprz, słodka papryka, suszone pomidory (nie z oliwy), rozmaryn, ewentualnie inne zioła, sól, oliwa z oliwek
pół cytryny
Gulasz zaczynamy od wyczyszczenia mięsa – odkrawamy wszelkie tłuste kawałki. Przygotowane mięso solimy delikatnie, pieprzymy i skrapiamy sokiem z cytryny (można skropić octem balsamicznym, ale ja wolę cytrynę bądź limonkę). Drugim krokiem jest wlanie oliwy na patelnię i mocne podgrzanie.
Aby mięso było miękkie, rozpływało się w ustach musimy zrobić tylko jedną rzecz – w pierwszej kolejności na silnym ogniu obsmażyć je i zamknąć pory a tym samym zamykając tłuszcz wewnątrz mięsa.
Gdy mięso jest z każdej strony obsmażone – zmniejszamy gaz i na wolnym ogniu dusimy coraz to dokładając warzyw. Nie dodajemy wody, wtedy nie będziemy potrzebować zagęszczaczy.
W pierwszej kolejności obieramy cebulę, kroimy na pół i w półplasterki, dokładamy do mięsa, podlewamy sosem sojowym. Myjemy i kroimy w spore porcje pieczarki – również dokładamy do mięsa. Warzywa puszczą sos w którym całość będzie się dusić, a w tym czasie umyjemy i pokroimy paprykę – najlepiej dwa kolory – żółtą i czerwoną. Paprykę kroimy w paski, które przekroimy jeszcze na połówki. W ostatniej kolejności dodajemy drobno pokrojone pomidory oraz suszone pomidory, drobno pokruszone.
Całość doprawiamy solą (o ile jeszcze potrzeba), rozmarynem, słodką papryką, pieprzem i ewentualnie swoimi ulubionymi ziołami. Gulasz dusimy tak długo, aż sos stanie się gęsty – nie zagęszczamy mąką albo czym… Możemy dowolnie dodawać warzyw w myśl gulasz na winie – co się nawinie, ja tam widzę miejsce na ogórki kiszone, oliwki i co tylko kucharz nie wymyśli.
Polak, Węgier dwa bratanki – węgierski gulasz podajemy z ziemniakami i fasolką szparagową po polsku, czyli zieloną fasolką szparagową ugotowaną i podlaną bułką tartą podsmażoną na maśle.
Więcej sprawdzonych przepisów:- Karkówka duszona w warzywach
- Swojska zupa z dyni
- Warzywna lasagna
- Parówki w papryce i pomidorach
- Paella
Tagi: cebula, fasolka szparagowa, mięso, papryka, pieczarki, pomidory, suszone pomidory, ziemniaki