Od czego zacząć, gdy robimy sushi po raz pierwszy?
Sushi – od czego zacząć?
Gdy robimy sushi po raz pierwszy warto sporo na ten temat przeczytać, by się nie wystraszyć kosztami, czasochłonnością i nie zniechęcić. Koszt sushi można ograniczyć na dwa sposoby. Jeśli robimy po raz pierwszy i nie mamy pewności, czy będziemy chcieli kontynuować naszą przygodę z tą potrawą, wtedy dobrze jest kupić zestaw startowy – kosztuje w granicach 60-100 złotych i zawiera wszystko, co jest potrzebne, za wyjątkiem (co oczywiste) owoców morza i innych świeżych składników. Taki zestaw wystarczy by podjąć decyzję, co do dalszych losów sushi we własnej kuchni.
Druga metoda na obniżenie kosztów sushi – to kupowanie dużych porcji składników w sklepach wysyłkowych internetowych. Jak już wiemy, że sushi będzie gościć często na naszym stole, wtedy warto kupować sos sojowy w litrowym opakowaniu, dużą porcję wasabi w proszku, czy większe opakowania marynowanego imbiru, alg i ryżu.
A co ze świeżą rybą?
Jeśli nie mamy zaufania do sprzedawcy lub odwagi to za pierwszym razem zamiast świeżej ryby, warto wybrać wędzonego łososia, gotowaną krewetkę czy grillowanego łososia w sosie teriyaki. Jednak, gdy mamy zaufanego dostawę świeżych ryb, to warto zrobić kilka nigiri ze świeżą rybą. Wędzona ryba góruje smakiem nad pozostałymi składnikami i nie oddaje ducha sushi.
Jeśli nasza postawa to chciałabym ale się boję – proponuję jeszcze jedno podejście do surowej ryby – kup łososia zrób jedno, dwa nigiri z surowym łososiem, resztę łososia zamarynuj sosem terijaki i usmaż na patelni i w tej postaci dodaj do sushi.
Sushi można podawać na wiele sposobów, sam posiłek nie musi się składać tylko z rolek, czy nigiri. Warto urozmaicić go omletem (choć tamago – japoński omlet – może być składnikiem nigiri), łososiem marynowanym w sosie teriyaki, owocami morza i warzywami w tempurze, a po posiłku podać zupę miso-shiru.
Czym jeść sushi?
Palcami! Można także jeść pałeczkami hashi. W Polsce przyjęło się, że je się pałeczkami, ale palce są także odpowiednie, jeśli nie odpowiedniejsze. Należy pamiętać, by porcję sushi zjeść na raz, nie odkładać nadgryzionych kawałków na talerzyk…
Powtórzę – sushi można jeść palcami, co więcej rzeka wody w sushi barach służy do transportu talerzyków sushi, ale także i do zanurzenia palców (ale tylko palców), gdy nimi jemy.
Ten artykuł jest piątą częścią przewodnika na temat sushi, co znajdziecie w pozostałych częściach?
- Jak zrobić idealny ryż do sushi?
- Jakie sushi zrobić jest najłatwiej?
- Trudniejsze formy sushi
- Jakie składniki używać do sushi i co łączyć ze sobą?
- Od czego zacząć, gdy robimy sushi po raz pierwszy?
- Na co zwracać uwagę przygotowując sushi
- Na co zwracać uwagę przygotowując sushi – część druga
- Co podajemy do sushi?