Studenckie risotto
Przeglądając ostatnie wpisy przypomniałem sobie o studenckich czasach, gdy tylko marzyłem o homarach, małżach czy innych frykasach. Przypomniałem sobie o jakże prostych i smacznych daniach z serii na winie… co się na winie, gotowanych w jednym garnku, by było szybciej, taniej a przede wszystkim mnie zmywania…
Przecież to nie są mniej smaczne dania, a co więcej są bogate w witaminy i pięknie kolorowe, wiosenne. Dziś powrót do korzeni – studenckie risotto, potrawa na obiad z jednego garnka, bogata w młode warzywa, które przyniosła wiosna.
Składniki na warzywne risotto:
pół szklanki ryżu do risotto
litr bulionu warzywnego
2 młode marchwie
1 młoda cukinia
suszone pomidory
świeża kukurydza
młoda dymka
kostka sojowa
sos sojowy, pieprz ziołowy, słodka papryka, odrobina curry, olej lub oliwa
Na patelni rozgrzewamy oliwę, ja w myśl wykorzystywania tego co w lodówce – wykorzystałem oliwę z suszonych pomidorów (wersja z dodatkiem fety). Na oliwie na wolnym ogniu podsmażamy poszatkowaną dymkę. Gdy cebula nieco zmięknie, podlewamy ją sosem sojowym, który zastąpi sól.
W tym czasie kroimy pozostałe składniki – młodą cukinię dokładnie myjemy i kroimy w kostkę (młoda cukinia nie musi być obrana), tak samo postępujemy z marchewką na risotto. Ziarna kukurydzy wybieramy z kolby, oczywiście można zastąpić je kukurydzą z puszki.
Gdy cebula jest miękka, podlewamy całość bulionem, dodajemy przygotowane warzywa, wrzucamy kostkę sojową i przykrywamy, by na wolnym ogniu całość przeszła swoimi aromatami. Dodajemy suszone pomidory – ja dodaję drobne kawałki suchych pomidorów.
Po kilku minutach dodajemy ryż i ewentualnie uzupełniamy wodę. Doprawiamy pieprzem ziołowym, słodką papryką, odrobiną curry. Zwiększamy ogień i mieszamy od czasu do czasu, sprawdzając ilość płynu – by całość nie była zbyt sucha i by ryż miał co wchłonąć.
Podajemy, gdy ryż będzie gotowy – na wierzch można podać listki bazylii czy natkę pietruszki.
Przepis na risotto jest o tyle wygodny, że młode, świeże warzywa dodajemy zgodnie z tym co sezonowe. Dodatkiem mogą być także suszone grzyby, seler, por, papryka. Wszystko zależy od tego, jaką nutę smakową chcemy uzyskać, lub co nam w kuchni zostało.
Więcej sprawdzonych przepisów: